Tata
mivel természetesen szakdolgozatot írok, tanulok a holnapi franciára, készülök a szerdai utazásomra, ezért pont ráértem a wikipédián elolvasni mit is írnak Tatáról. csak úgy eszembe jutott, most hogy hazafiaskodtunk itt a blogon :) érdekes mennyi minden történt már a kis vársunkban mióta ember van a talpán a földön...
- természetesen az ősidők óta lakott település :)
- nevének eredete: valószínűleg Miskolz nemzetség Tota nevű tagjától kapta a nevét, aki örökösök nélkül halt meg. trák nyelvben theuta közösséget, emberek közösségét jelenti. ééértitek :)
- oklevelekben említik egyébként Tota, Tata, Thata, Thota, Dotis :), Totis neveken...
megfordult itt és tulajdonos volt mindenféle király meg főmufti, meg volt sok híres esemény... csak néhány:
- Amikor V.Lászlót csecsemőként Komáromból Székesfehérvárra, a koronázásra vitték, 1440. május 14-én a főúri kíséret és a magyar Szent Korona a tatai várban töktötte az éjszakát.
- Tata a 15. század egyik leghatalmasabb családja a Rozgonyiak birtokába került. a Rozgonyi testvérek civakodásának hatátására azonban lassú pusztulásnak indult, amit Mátyás király állított meg, amikor 1467-ben általa ismét királyi birtokba került. (örök hála Mátyásnak) A várat gótikus stílusú rezidenciává alakíttatta át. Minden évben Tatán vadászott, itt pihente ki háborúit. Gyakran utazott innen kocsiszekéren Bécsbe, mely a szomszédos Kocs község nevéből az itt készített gyors szekér elnevezésére került át az európai nyelvekbe.
- az 1510. évi országgyűlést, a pestisjárvány miatt, a későbbi Tóváros főterén tartották
- 1765-ben Tatára jöttek a Piaristák, és gimnáziumot alapítottak. a sztori ma is folytatódik, páran öregbítettük az intézmény jóhírét :)
- Az Eszterházy kastély északi toronyszobájában írta alá 1809. október 14-én a Schönbrunni békét I. Ferenc magyar király. szitaagyam volt töriből, de ez a nevezetű béke ez rémlik :)
- A 19. század második felében Esterházy Miklós gróf a mai Kertváros területén megépítette a lóversenypályát, és meghonosította Tatán az évenkénti rendszeres lóversenyeket. Állítólag a futólovak idomítására legalkalmasabb a „tatai gyep” volt. Tatai istállótulajdonos volt Dreher Antal is. :)
aztán hogy happy enddel fejezzem be: 1938. június 1-jével Tata és Tóváros egyesült, és 1954-ben várossá nyilvánították.
most pedig mi írjuk történelmünket itt :) ...